Nasza historia...

Rok 1911. Taki był początek.

W 1911 roku Bernhard Hartmann wybudował stolarnię, w miejscu gdzie dziś znajduje się budynek administracji. Różne prace stolarskie i ciesielskie były charakterystyczne dla lokalnego obszaru w tym czasie. Już w latach trzydziestych firma specjalizowała się w produkcji mebli. Były one wytwarzane w małych partiach i dostarczane do sprzedawców, którzy rozprowadzali je w Münsterlandzie i na północy Zagłębia Ruhry. Na początku II wojny światowej firma zatrudniała około 15 osób. W czasie wojny produkcja prawie się zatrzymała, ponieważ prawie wszyscy uczniowie zostali wezwani do Wehrmachtu. Wraz z końcem wojny i wprowadzeniem nowej jednostki monetarnej, gwałtownie wzrósł popyt produkty meblarskie.

Lata 50. Napawają optymizmem.

W latach 50. przy wsparciu najstarszego syna Bernharda Theodora Hartmanna, ur. 1926, rozpoczęła się przebudowa oraz rozbudowa firmy. Optymistyczny nastrój i dynamika młodego szefa sprawiły, że coraz częściej myślano o działaniach na skalę przemysłową. W latach sześćdziesiątych meble były sprzedawane w całym kraju. Od 1967 r. targi meblowe w Kolonii stały się najważniejszym miejscem sprzedaży dla firmy. W międzyczasie firma była reprezentowana na ternie całego kraju. W latach 1965-1980 zostały wybudowane dwie nowe hale, które dziś zajmują powierzchnię około 22 000 metrów kwadratowych. Pod koniec lat 70., w szczytowym okresie zakład w Beelen zatrudniał do 250 osób.

Druga połowa lat 80. Tani import zagraża rynkowi.

W drugiej połowie lat 80. firma napotkała trudności gospodarcze. Segment rynku mebli rustykalnych, starych stylowych mebli niemieckich, w których firma wyspecjalizowała się w latach 70. był zagrożony przez wzrost importu tanich mebli z Europy wschodniej. Lata 80. charakteryzowały się spadkiem sprzedaży, skróceniem czasu pracy i redukcją zatrudnienia. W tym samym czasie Bernhard Heinrich Hartmann, który obecnie jest właścicielem, objął stanowisko kierownicze.

Lata 90. Solidne meble organiczne.

Na początku lat 90-tych dzięki innowacyjnym siłom sprzedaży udało się zmienić pozycję firmy na rynku. Powstał segment rynku mebli organicznych, co pozwoliło firmie zaistnieć na rynku, cieszyła się ona opinią solidnych mebli organicznych. W 1994 roku powstała spółka zależna o nazwie MHM Sp. z o.o. w Polsce.

 

Historia firmy MHM.

MHM Sp. z o. o. ma swoją siedzibę w Miliczu przy ulicy Wojska Polskiego 62. Firma swoją działalność rozpoczynała od produkcji płyty klejonej litej i płyty klejonej na mikrowczepy. Jako spółka córka przejęła dostawę powyższych produktów dla spółki matki, czyli do Beelen. W roku 2011 firma zatrudniała około 150 pracowników, dysponowała także bogatym zapleczem maszynowym.

Firma cały czas prężnie się rozwija. Na początku zakład dysponował tylko jedną halą produkcyjną, kilka lat później w związku ze wzrostem liczby zamówień i rozszerzeniem produkcji o kolejne elementy meblowe, została postawiona druga hala, gdzie do dziś znajduje się lakiernia. Do sztandarowych produktów możemy zaliczyć:

  • płytę klejoną mozaikową łączoną na mikrowczepy,
  • elementy gięte, wykonywane przez presę wysokiej częstotliwości,
  • fronty do mebli, elementy przeszklone,
  • elementy ryflowane,
  • elementy łupane.

Rok później powstała firma MHM wp Sp. z o. utrzymując produkcję płyty klejonej litej i na mikrowczepy, jak wcześniej MHM Sp. z o. o., jednak od dnia rozpoczęcia działalności rozszerzyła zakres produkcji o gotowe elementy meblowe. Wszystkie produkty wytwarzane są z drewna, głównie z dębu, buka i orzecha. Proces produkcyjny zaczyna się od chwili pozyskania tarcicy suchej, kończy w momencie wyprodukowania płyty litej lub gotowego elementu meblowego. Od lat pozyskiwany jest dąb parzony, parzenie powoduje, że drewno przybiera ciemny kolor. Stanowi ono cenny materiał do wyrobu płyt i mebli. Do produkcji wykorzystywane jest drewno z naturalnie występującymi wadami, typu sęki czy też pęknięcia. Wprowadzone zostały także elementy ozdobne wykonywane z drewna ciętego prostopadle do włókien. Zaczęto wykorzystywać również naturalną korę dębową, produkowane są witryny z jej elementami.  MHM wp od początku działalności cały czas się rozwija. Obie hale są bardzo dobrze wyposażone w wielofunkcyjne maszyny CNC, obrabiarki, szlifierki, piły, wiertarki. Jedną z ważniejszych maszyn jest optymalizerka, która w momencie zakupu, była najszybszą tego typu maszyną do obrabiania drewna.  Odpowiedni sprzęt pozwala uzyskać większą wydajność i precyzyjnie wykonywać różnorodne elementy z drewna.

 Produkowanie coraz większych ilości elementów spowodowało brak powierzchni magazynowej. W 2019 roku zainwestowano w nowy automat służący do lakierowania natryskowego. Wzrost zamówień spowodował zmianę profilu produkcji, wcześniej cały proces od pozyskania drewna do gotowego elementu był wykonywany w zakładzie. Obecnie coraz więcej materiału pochodzi od dostawców zewnętrznych. Rozwój firmy pokazuje również liczba wysyłek, która z roku na rok wzrasta. Obecnie firma zatrudnia około 180 pracowników. Produkty sprzedawane są przede wszystkim do Niemiec. Głównym odbiorcą jest firma Hartmann Möbelwerke GmbH jako spółka matka.